Кривче. Печера «Кришталева»

Печера Кришталева

Печера Кришталева

Печера Кришталева знаходиться в селі Кривче Борщівського району Тернопільської області. Вона відкрита для відвідувань туристами.  Вхід в печеру розташовується на крутому схилі долини. Піднявшись трохи вище входу, можна помилуватися мальовничим видом на тернопільський ландшафт.

Кришталева печера – це вимита 20 мільйонів років тому підземними водами гіпсова система ходів, що має безліч розгалужень і загальну протяжність 23 км, з яких на екскурсійний маршрут доводиться близько 2,5 км. На стінах печерних галерей цвіте суцільне білосніжне або різнокольорове покриття з кристалів гіпсу, що і дало назву печері «Кришталева». Протягом року температура повітря в печері тримається 12 градусів, вологість – 95%. Тут є всі умови, необхідні для лікування бронхіальної астми, хронічного бронхіту, гіпертонії. Печера має стабільним мікрокліматом, не залежних від зовнішніх погодних умов, підвищеною іонізацією, абсолютною тишею і майже повною відсутністю хвороботворних мікробів.

В даний час екскурсійний маршрут по печері Кришталевої обладнаний і повністю електрифікований. Спочатку маршрут проходить по вузькому коридорі на протязі 500 метрів, потім – вниз, по кам’яних сходах, майже в повній темряві. Після спуску починається кільцева прогулянка по залах печери, прикрашеним візерунковими кристалами, і заселеними летючими мишами. Протягом всього маршруту туристів супроводжують всюди звисаючі кристали, багато хто має свою назву: змія, буйвол, рука та інші.

Печера Кришталева

Печера Кришталева

Головною визначною пам’яткою Кришталевої печери є Кришталевий коридор, в якому на стінах різнобарвним килимом висять гіпсові кристали: рожеві, бежеві, бурштинові, кремові. Від цього кам’яного квітника неможливо відірвати погляд. Звідси по звивистому шляху туристи потрапляють в Казковий зал печери. Гра світла і тіні створює химерні фігури: відшліфовані темно-коричневі і бордові кристали схожі на кам’яних потвор, примарних химер, чи чарівних тварин.

Наступний поворот відкриває перед глядачами зал Голова буйвола, в якому зверху на відвідувачів дивиться буйволяча голова з одним оком. В одному із залів живе «господар» печери – похмурого вигляду, з квадратним підборіддям і довгими вусами. Поруч з ним стоїть його «слуга» – худий, горбоносий парубок.Перед «господарем» знаходиться кам’яний барабан, за допомогою якого він скликає своїх слуг. Будь-який з туристів може сам випробувати кам’яний тамтам: від удару в нього камінь резонує з порожниною в стіні, видаючи гучні, далеко розносяться звуки.

В Зоологічному залі мешкає мудра сова, орел з розпростертими крилами, по стіні біжить лисиця. По залу брил важкою ходою пересувається кам’яний слон. Тут екскурсантам потрібно пройти по «хребту крокодила» – звивистою стежкою, схожою на хребет найдавнішої рептилії. Потім стежка приводить в Святковий зал, який відрізняється надзвичайним природним дизайном. Його стіни розмальовані кристалічними візерунками, що створюють враження достатку пальмових гілок, листя папороті, янтарної мозаїки.

На виході відвідувачів чекають «зуби дракона», але допомогти їм може добрий кам’яний дельфін. А на місці, де розташований камінь з бантиком, туристи можуть загадати бажання. Якщо болить голова – використовуйте печерний камінь-анальгін.

Під час екскурсії по Кришталевій печері відвідувачам нудьгувати не доведеться.