Самчики

Палацово-парковий ансамбль «Маєток Самчики»

Самчики

Маєток в Самчиках

Один із найблискучіших в Україні творів архітектури та садово-паркового мистецтва періоду зрілого класицизму. Палац, з чітко симетрично-осьовою композицією, геометрично виразним і зручним плануванням приміщень, суворістю архітектурних форм і стриманістю оздоблень являє взірець стилю класицизму. Побудований за проектом польського архітектора Якуба Кубицького. Серед маєткових ансамблів України, Самчики цікаві тим, що забудова тут збереглася такою, якою вона склалась на кінець 18 – початок 19 ст.

Привертають увагу: ліпні декори інтер’єрів Круглої (Голубої), Великої (Червоної), Римської, Спочивальні – парадних (репрезентаційних) залів, де колись влаштовувалися пишні бали й прийоми. Перлина палацу – Японський кабінет, монументальнийфресковий живопис якого відзеркалює орієнталістичну (східну) течію в мистецтві Європи того часу. Єдиний збережений в Україні з пам’яток такого роду.

Самчики

Інтер'єр одного із залів маєтку

Розписаний за мотивами епохи Едо (до 1868р.) або Самураїв – стилізовані дракони, яскраво-жовті хризантеми, сакури, самураї.

Багата садиба без парку – ніщо. Тому пейзажний парк в садибі створив відомий на землях України садівник Діоніс Міклер (Діонісій Мак-Клер 1762–1853). В паркові збереглася скромна, але дуже рідкісна в Україні споруда – відкрита теплиця «Сад в мурах», для вирощування теплолюбивих й екзотичних рослин та кущів. Парк нараховує понад 167 порід і видів дерев та кущів, серед яких унікуми, релікти, екзоти, також породи занесені до Червоної книги України. Сьогодні заповідник є об’єктом природно-заповідного фонду України. Парком — пам’яткою садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Самчиківський парк» та пам’яткою історико-культурної спадщини України — палацово-парковим ансамблем — маєток Самчики.