Джуринський водоспад – Печера “Вертеба” – Скеля-Подільська

Джуринський водоспадДжуринський (Червоноградський) водоспад – водоспад на річці Джурин у Заліщицькому районі Тернопільської області України. Висота водоспаду – 16 метрів. Джуринський водоспад є найбільшим рівнинним водоспадом України. Поблизу водоспаду розташоване селище Нирків і руїни зниклого міста Червонограда. Біля водоспаду знаходяться руїни  млина.

В село Бильче-Золоте вабить одна з Печера Вертебанайбільших у Європі гіпсових печер – “Вертеба“, яка знаходиться неподалік від його північно-західної околиці. Вперше ця печера була виявлена в 1708 році, але потім її засипали. Вдруге печеру відкрили в 1820 році. Довжина підземних ходів печери складає 7820 метрів. В них ще в XIX столітті знайдено багато зразків стародавньої культури (як виявилося пізніше – трипільської).

Перші відомості про гіпсову печеру “Вертеба» біля села Бильче-Золоте з’являються в 1822 р. Тоді тут були виявлені перші сліди перебування людей і тварин. Знайдено багато керамічних фігурок жінок. В одному з віддалених залів печери було знайдено під плитовим завалом загадкове чоловіче поховання з 25 скелетів, де також був присутній посуд культового призначення, внаслідок чого печера отримала назву “Наддністрянської Помпеї”.

Серед пам’яток трипільської культури печера «Вертеба» займає унікальне Червоноградський замокположення. Одна з найбільших археологічних колекцій трипільської культури, відомі сучасній науці, відбувається саме з цієї печери.

Скеля-Подільська – невелике містечко Борщівського району Тернопільської області. Це дуже мальовниче містечко з чудовим парком в центрі міста. Головна цінність Скелі-Подільської – майже зруйнований досить великий замковий комплекс. Замок побудований на скелі і відкритий лише з одного боку – південної, яку прикриває глибокий рів і в’їзна вежа.