Збараж – Вишнівець – Кременець

Збараж – місто з багатовіковою історією і пам’ятками давніх часів, що добре збереглися. Землі Збаража були описані Збаразький замокще Сенкевичем в романі «Вогнем і мечем». Візитною карткою міста є Збаразький замок, який протягом століть служив резиденцією польським шляхтичам. Після руйнувань фортеці татарами в Старому Збаражі, князь Збаразький за проектом венеціанського архітектора звів новий замок. Фортеця являє собою передові досягнення фортифікаційного мистецтва того часу, вона складається з палацу в стилі ренесанс, казематных валів, в’їзної башти і рову.

У 1649 р. під стінами Збараького замку вирувало одне з найбільш кровопролитних збройних козацько-польських протистоянь, талановито зображене в історичному романі Р. Сенкевича «Вогнем і мечем» (і в однойменній кіноепопеї Е. Гоффмана).

Вишнівець

  • Палац, 1720 р.
  • Церква Вознесіння Господнього, 1530 р.

Вишнівець – невелике поселення недалеко від м. Кременець, в якому Вишнівець, палацрозташовувалось родове гніздо магнатів Вишневецьких. Містечко відоме тим, що тут народився засновник Запорізької січі Дмитро Вишневецький, парость шляхетного князів Гедиміновичів. Старовинний замок 1720 року останній з роду Вишневецьких князь Михайло-Серватий перебудував на палац, який зберігся і до наших часів. Вишневецький зібрав тут надзвичайно багату колекцію живопису, в яку входило близько 600 портретів княжих сімей і 40 картин історичної тематики. По смерті Вишневецького в 1744 р. маєток переходить до Мнішиків. Вони збільшують палац, роблять з нього першокласну магнатську резиденцію.

Прекрасна картинна галерея та інтер’єри, прикрашені в стилі пізнього рококо робили палац в Вишнивцях найкрасивішим на Волині. 1852 році граф Анджей Мнішек продає Вишнівець принцесі Абамелек, але вже в 1857 році палац став власністю графа Володимира де Броель-Платер, а вже від нього – за якийсь невеликий борг – будинок перейшов де Толю. Саме в цей час багато картин, частина славної бібліотеки та інші цінні речі були вивезені з палацу в Россию. Палац знаходиться в прекрасному старому парку, на території музею організований історичний заповідник.

КременецьКременець, Колегіум

  • Ансамбль Колегіуму, 1731-43 рр.
  • Руїни замку, XII ст.

Однез найнеприступніших міст Київської Русі, прославлене тим, що єдине з руських міст зуміло витримати запеклу облогу монголо-татарських полчищ хана Батия в 1240 р.  Кременець «ховається» в природному каньйоні річки Ікви, з усіх боків його обступають Кременецькі гори:  Замкова, Хрестова, Воловиця, Куличівка, Дівочі скелі, Черча.