«Красуня Гуцулії – Говерла»

Маршрут

Водоспад Гук – Яремче (музей «Карпати в мініатюрі», водоспад Пробій) – Буковель (огляд гірськолижного комплекса, канатно-крісельний витяг, озеро Молодості) – гуцульська пивоварня (4 сорти живого пива) – сходження на гору Говерла (найвища точка українських Карпат – 2061 м. над рівнем моря)- Верховина (музей гуцульської магії, музей «Тіні забутих предків», «Домашня сироварня»).

Програма туру

Яремче. Ресторан Гуцульщина1 день.

Виїзд з Хмельницького о 5:00.

Поселення.

Прогулянка по Яремче. Відомий кліматичний курорт, що розташований між живописними горами в мальовничій долині річки Прут. Тисячі людей милуються щороку каскадним водоспадом “Пробій” та дерев’яним рестораном “Гуцульщина”.

Парк–музей «Карпати в мініатюрі» в Яремче детально відображає архітектурні пам’ятники і об’єкти культурної спадщини Карпат. Парк-музей став новою туристичною визначною пам’яткою і одночасно майданчиком для нестандартного вивчення географії та історії Карпатського краю.

БуковельВодоспад Гук Женецький. Однокаскадний красень, прогулянка до якого напевно стане відмінним способом провести колоритний зимовий або літній день в горах. Не відкладайте фотоапарати на дно рюкзаків: навколо обов’язково зустрінеться маса зачаровують пейзажів Ґорґанського гірського масиву, пологий шлях по асфальтованій дорозі уздовж мальовничої річки Женець зі скельними виступами і височенними смереками над стрімкою водою гірської річки.

Буковель. Гірськолижлий курорт № 1 в Україні, де можна здійснити підйом канатно-крісельною дорогою на вершину гори Буковель (1115 м) з якої відкривається чудова панорама Ґорґан і Чорногірського хребта.

Вечеря.

2 день.

Сніданок.

ГоверлаГоверла — найвища точка на території України. Назва з угорської означає «снігова гора», і не дивно, адже сніг затримується тут майже до середини літа. Гора розташована в масиві найвищого в Українських Карпатах хребта – Чорногірського, більша площа якого входить до заповідної зони Карпатського національного природного парку та Карпатського біосферного заповідника.

Пивоварня «Микуличин» – візитівка сучасного Микуличина. Пиво – стародавній напій. В різні часи, різні народності варили пиво. Не виключенням є і гуцули. Сьогодні гуцули відомі етнічною та автентичною кухнею, котра передбачає використання натуральних продуктів в приготуванні страв. Тому варіння пива для гуцулів стало посильною працею, оскільки передбачає використання абсолютно натуральної сировини.

Повернення на базу. Вечеря.Верховина. Хата-стая

3 день.

Сніданок.

Верховина. Етногеографічний центр Гуцульщини, колишнє Жаб’є, що розкинулося на берегах славетної річки Чорний Черемош, окрім мальовничих карпатських панорам має й багато інших принад для вибагливих туристів. Тут Вас гостинно запрошують на концерт-екскурсію в приватний гуцульський музей побуту та музичних інструментів ім. Романа Кумлика.

Дізнатися про велику гуцульську любов Івана та Марічки, а також сфотографуватися в гуцульському одязі можна в хаті-музею кінофільму “Тіні забутих предків”. Відчути смак гуцульської бринзі можна в музеї полонинського життя “Хата-стая”.

Музей гуцульської магії у Верховині. Один із найоригінальніших музеїв країни розповідає про вірування гуцулів, про способи та засоби їхнього співіснування із нематеріальним світом, про магічні обереги та примовки. Під час екскурсії можна дізнатися про видатних мольфарів та чародіїв, зрозуміти чим відрізнялися віщуни, примівники, гадєрі, хмарники та щезники. Як гуцули із надприродними властивостями розганяли хмари, зупиняли дощ, лікували рак настоянкою гадюки та рятували людей від укусу змій.

Повернення в Хмельницький.