Меджибіж

Меджибіжська фортеця

Меджибіжська фортеця

В Меджибожі знаходиться друга за популярністю та відомістю фортеця Хмельниччини (після Кам’янця-Подільського). Назва походить від того, що поселення розташоване “межи Бугами”: тут Південний Буг з‘єднується з своєю лівою затокою Бужком.

Неподалік від фортеці – руїни пізньоготичного Троїцького костелу 1600-1632 рр., фундованого магнатами Синявськими (Сенявськими). Поруч – залишки келій домініканського монастиря. Тепер – про замок.

Колись давно Меджибіжсьька фортеця була цитаделлю, яку захищали земляні вали. Ядро цього форпосту давньоруських часів історики, що провадять вже скільки років розкопки на замковому подвір’ї, виявили на глибині 11 метрів. Тоді укріплення займало площу на схилі високого пагорба. Храм на території фортеці існував вже в ті часи.

Над місцем з’єднання Бужка і Бугу виростала вежа з брамою, від якої фортечні мури розходилися на північ і захід. На рогах фортечних мурів стояли круглі вежі, одна з них збереглася дотепер у перебудованому вигляді. Підступи до брами захищав прямокутний барбакан (передукріплення). Його в’їзна брама мала герсу (пристрій для підняття й опускання воріт) ворітниці, про що свідчать щілини завширшки 28 сантиметрів в муруванні одвірків. Якщо б ворог прорвався через першу перешкоду – герсу, внутрішній простір передукріплення боронили б з навколишніх дерев’яних галерей.

Схожу структуру мали Золоті ворота в Києві. Після того, як татари перестали панувати на Поділлі, після перемоги Ольгерда на Синіх Водах, цей литовський князь передає Меджибіж (як і Кам’янець чи Червоноград) своїм племінникам, братам Коріатовичам. Брати відбудовують та розширюють фортецю. В XIV сторіччі на пагорбі перед дитинцем звели церкву, що нагадує романські храми Європи. Фортечні мури в той час були товщиною 1,8 метра і мали прямокутні стрільниці.

Екскурсія-гра “Шляхами стародавнього “Меджибожа”

Орієнтована на школярів 4-7 класів та їхніх батьків.

Місце проведення: державний історико-культурний заповідник “Межибіж” (фортеця XIV-XIX ст.).

Мета екскурсії: в невимушеній ігровій формі познайомити дітей та дорослих з захоплюючими сторінками історії України та Подільського краю, відомими і невідомими. Замість сухого запам’ятовування цифр і фактів дітям пропонується екскурсійно-ігрова програма, яка починається вже в автобусі, одразу ж після виїзду до Меджибожа. Під час переїзду давнім Чорним Шляхом, який пролягає вздовж “Річки із Холодця” учасники екскурсії знайомляться з цікавинками Подільського краю і населених пунктів, через які пролягає дорога.

Дітям пропонується взяти участь в змаганні двох команд, які носять імена Кор’ятовичів та Сенявських – стародавніх литовських і польських родів, які вписали славні сторінки в історію нашого краю. А далі, по ходу гри, дітям та батькам належить ще перевтілюватися у “яничарів” та “козаків”, і навіть у “меджибізьких купців”. Все це потрібно, щоб виграти фрагменти плану фортеці, правильно скласти його, і за допомогою “Магічного Ока” прочитати секретний код, що вказує шлях до скарбу Меджибізької фортеці. До програми екскурсії входять екскурсії фортецею та її музеями, відвідання замкової церкви св. Миколая (XVI ст.) і, за бажанням, обід в давніх традиціях.

Вартість: 60 грн. (проїзд автобусом “Сетра”), мінімальна кількість в групі 30+2.

Вартість: 89 грн. (проїзд мікроавтобусом ), мінімальна кількість в групі 15+2.

В вартість включено:

  • проїзд автобусом,
  • оформлення супровідних документів,
  • страхування, комісія.

В вартість не включено:

  • вхідні квитки,
  • робота екскурсовода,
  • витратні матеріали на гру – квест,
  • лицарський обід.