Хмельницький – Меджибіж – Сатанів

Програма туру

1-й деньМеджибіж. Замок

Екскурсія в смт. Меджибіж. Назву місто Меджибіж дістало через своє розташування, оскільки стоїть воно саме в тому місці, де Південний Буг зливається з річкою Божок – “між богами”. Вперше письмова згадка про Меджибіж знайдена в Іпатівському літописі в 1146 року. З кінця XII ст. належало місто Галицько-Волинскому князівству, і відоме під назвою Побіжжя. В 1241г. Золотій Орді вдалось захопити місто. Для захисту від ворогів його укріпили мурами та викопали рови. Місто лежало на перетині двох татарських шляхів — Чорного та Кучманського. Меджібиж перебував у Луцькій землі, потім відійшов до Литовського князівства. В 1444 опинився у складі Польщі. В 1540р. Меджибожем володіють Сєнявські.

Форма замку нагадує трикутник. Будівлі зосереджені в східному куті, в тому числі й кругла вежа. П’ятигранна двоповерхова нарізна вежа з амбразурами знаходиться на північному заході. Біля неї в’їзд до замку. На цьому боці був глибокий рів через який вів міст. В північному куті замку знаходиться восьмикутова вежа. Вона виступає 5 Меджибіж. Усипальниця Бааля Шеми Товибоками і має навкруги балки із залізними штахетами. Башта трьохповерхова. Від неї з двох боків ведуть комори. На території замку розташована церква — прямокутна, з п’ятигранною абсидою. Збудував цей костел Рафаїл Сенявський на місці більш давнього. В 1831 костел був переосвячений на православну церкву.

В XV-XVI ст замок постійно переживає напади татар. Під час польсько-турецьких війн замок побував в козаків, поляків, турків. При чому, кожна сторона по одному році утримувала замок в своїй владі – 1648 у руках козаків, 1649 у поляків, в 1650 завойовує Хмельницький і покидає, і знову здобуває вже в 1653 р. І так ще на протязі 30 років. В 1699 р. за Карловицькою угодою Меджибіж входив до складу Польщі. XVIII ст. теж не залишило замок в спокої. В 1702 році його облягли козаки та повстанці. А в 1730 році за те що його власник Чарторийський брав участь в польському повстанні, Меджибіж, як і інші маєтки, був в нього конфіскований. В 1831 р. став осередком військового постою. За тих часів у Меджибозькому замку містилися різні військові установи.Сатанів

Починаючи з середини XVIII в. Меджибож стає місцем проживання єврейського лікаря та засновника хасидизму Бааля Шеми Тови. Раббі присвячував весь свій вільний час медитації, а також вивченню Тору, так він відкрив в себе багато здібностей. Так місто стало відоме як центр хасидизму. Прах “людини з добрим ім’ям” зберігається в Меджибожі, неподалік від якого зведена синагога.

Переїзд до Сатанова. Вечеря. Відпочинок.

2-й день

Природа подарувала Україні рідкісний куточок, який без перебільшення можна назвати перлиною Подільського краю – курорт Сатанів. Має він ще одну назву – Подільська Швейцарія: серед рівнинного краю – піраміди сопок, густо порослих лісом, в долині річка і озеро. Як відзначають учені, такого унікального дещо аномального куточка практично немає не тільки в Європі, а й Збруч. Водоспадна всій земній кулі. Адже на маленькій ділянці землі знайдено шість мінеральних джерел зовсім різних за своїм складом, різних за впливом і унікальних за своїми лікувальними властивостями. На глибині 640 м. виявлено хлоридно-натрієво-бромну воду з великим вмістом солей (38 г. на 1л.) – “солона вода” або ропа яка за своїми властивостями може бути зрівняна із солями Карлових Вар. Але основним джерелом – є мінеральна вода “Збручанська нафтуся”.

Сатанів – місто, засноване римськими легіонерами. Мальовничі Подільські товтри, джерело Збручанської мінеральної води. Водопад на р. Збруч. Троїцький монастир, джерело Краси. Старовинний замок 16-17 ст., оборонна синагога з мацеви, старовинне кладовище, житлові дома, млини.